Co ile lat należy wykonać przegląd rejestracyjny pojazdu?

Co ile lat należy wykonać przegląd rejestracyjny pojazdu?

Właściciele pojazdów powinni regularnie udawać się z nimi do serwisu, aby upewnić się, czy mogą nim bezpiecznie jeździć, a w razie potrzeby wykonywać niezbędne naprawy. Jednak oprócz własnego bezpieczeństwa należy również pamiętać o dostosowaniu się do obowiązujących przepisów. Mowa tutaj o obowiązkowym badaniu technicznym, którego wyniki są odnotowywane w dowodzie rejestracyjnym. Pozytywny wynik badania uprawnia kierującego do poruszania się pojazdem. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować mandatem karnym i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jak często należy wykonywać przegląd rejestracyjny?

Czy badanie techniczne należy wykonywać co roku? 

Częstotliwość wykonywania przeglądu rejestracyjnego zależy od wieku pojazdu. W przypadku nowych pojazdów do stacji kontroli pojazdów należy udać się do trzech lat od pierwszej rejestracji samochodu. Kolejne badanie techniczne trzeba wykonać przed upływem kolejnych dwóch lat, a następne co roku. W przypadku pojazdów starszych niż pięć lat przegląd rejestracyjny należy wykonywać corocznie.

Data ważności badania technicznego zostaje odnotowana w dowodzie rejestracyjnym samochodu, a udając się na kolejne badanie, należy pamiętać, aby było ono przeprowadzone najpóźniej w określonym tam dniu. Wyjątkiem są auta z instalacją gazową, ponieważ niezależnie od ich wieku przegląd rejestracyjny musi być wykonywany raz na dwanaście miesięcy.

Jak przebiega badanie techniczne?  

Zakres badania technicznego pojazdu jest taki sam w przypadku każdej wizyty na stacji kontroli pojazdów. Podczas trwania przeglądu na początku pojazd jest identyfikowany, czyli potwierdzona zostaje zgodność numeru VIN z dokumentami. Następnie diagnosta kontroluje pojazd pod kątem bezpieczeństwa i ogólnej sprawności. Mowa tutaj o sprawdzeniu układu hamulcowego, układu amortyzacji i układu jezdnego. Kontrolowany jest również stan ogumienia i nadwozia.

Oprócz tego diagnosta sprawdza oświetlenie zewnętrzne oraz działanie wycieraczek i spryskiwaczy. Niezbędne jest też sprawdzenie szczelności i kompletności układu wydechowego, ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych oraz obecność wyposażenia obowiązkowego, czyli trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. Warto również wspomnieć, że w przypadku wykrycia usterek właściciel pojazdu jest zobowiązany do ich usunięcia w ciągu 14 dni i ponownego przeprowadzenia badania na tej samej stacji kontroli pojazdów.