Jakie typy desek najlepiej sprawdzają się na tarasach?

Jakie typy desek najlepiej sprawdzają się na tarasach?

Taras można wykończyć na różne sposoby, używając kamienia, gresu czy drewna. Deski drewniane doskonale sprawdzą się jako materiał wykończeniowy pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. Jakie rodzaje desek będą najlepsze do wykończenia tarasu i jakie wymiary powinny mieć deski tarasowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

 

 

Drewno egzotyczne

Wybierając drewno do wykończenia tarasu musimy pamiętać, że podobnie, jak schody czy podłoga, taras narażony będzie na nacisk podczas chodzenia. Deski tarasowe powinny być zatem wykonane z twardego drewna, które jest wytrzymałe, odporne na ścieranie i wpływ warunków atmosferycznych. Wymagania te spełniają deski wykonane z drewna egzotycznego, pochodzącego z lasów tropikalnych. Drewno egzotyczne występuje w szerokim wyborze kolorów, począwszy od miodowych barw, poprzez czerwienie aż po głębokie odcienie brązów. Niektóre z egzotycznych gatunków zawierają  substancje, które naturalnie zabezpieczają drewno i czynią je łatwiejsze w konserwacji. Do wykończenia tarasu szczególnie polecamy deski z następujących gatunków drewna:

  • lapacho (Ipe)
  • Merbau
  • Bngkirai
  • Jatoba

Jeśli nie zapomnimy o regularnej impregnacji drewna, będziemy mogli użytkować taras przez długi czas. Okres użyteczności tarasu z desek egzotycznych szacowany jest na 30 lat, a nawet więcej.

Drewno krajowe

Alternatywą dla drogich desek z drewna egzotycznego jest drewno krajowe. Ze względu na  dużą dostępność, a co za tym idzie niską cenę, do wykańczania tarasów często wykorzystywane są sosna i świerk. Niestety trudno uznać te gatunki za dobry wybór. Choć drewno jest łatwe w obróbce i można je zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych, owadów i grzybów impregnacją ciśnieniową, to ma wiele wad. Przede wszystkim jest to miękkie drewno, podatne na ścieranie i deformacje. Z krajowych gatunków zdecydowanie najlepszym wyborem będzie modrzew oraz dąb. Gatunki te są trudne w obróbce, jednak ich twardość i wytrzymałość są zdecydowanie wyższe niż sosny czy świerku. Największe zalety modrzewia to wysoka odporność na szkodniki, grzyby i deformacje. Drewno dębowe jest bardzo eleganckie, dzięki czemu dobrze wygląda w ogrodach każdego typu.

Drewno krajowe, ze względu na swoje właściwości sprawdza się na tarasach pod zadaszeniem. W przypadku tarasów otwartych lepszym wyborem będzie droższe rozwiązanie, czyli zakup desek z  drewna egzotycznego.

Jakie wymiary powinny mieć deski tarasowe?

Deski tarasowe powinny mieć grubość między 19, a 26 mm. Deski mocuje się na legarach o szerokości 9-15 cm i długości 2-2,5 m. Większa grubość desek zwiększa ich trwałość, ale też podnosi cenę. Z drugiej strony grubsze deski wymagają mniejszej liczby legarów, co daje pewne oszczędności. Odpowiednia wilgotność drewna tarasowego nie powinna przekraczać 30%.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o deskach tarasowych i rodzajach drewna wykorzystywanych do ich produkcji skontaktuj się z firmą Juro Trans – renomowanym producentem drewnianego asortymentu ogrodowego.