Sekret ponadczasowości ogrodzeń drewnianych

Sekret ponadczasowości ogrodzeń drewnianych

Drewniane płoty niegdyś wyznaczały podwórka na niemal każdej posesji. Drewno było przede wszystkim tanie i powszechnie dostępne. Obecnie przy wyborze ogrodzenia inwestorzy mają o wiele więcej możliwości. Mogą stawiać m.in. na trwałe ogrodzenia murowane, metalowe lub betonowe. Mimo tego drewniane parkany i balustrady wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybierają je zarówno właściciele budynków wznoszonych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. W czym tkwi ich fenomen? Sprawdźmy, co przemawia za ponadczasowością ogrodzeń drewnianych.

Ogrodzenia drewniane – dlaczego od lat są tak popularne?

Popularność drewnianych ogrodzeń wynika z uniwersalności drewna. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów drewnianych ogrodzeń, które różnią się rozmiarem i kształtem. Drewno pasuje do różnych stylów architektonicznych, a przy tym dobrze koresponduje z innymi materiałami. Świetnie komponuje się z betonem, kamieniem naturalnym, metalem oraz tworzywami sztucznymi. Przełamuje surowość minimalistycznego stylu nowoczesnego i podkreśla przytulny charakter aranżacji w stylu rustykalnym. Pasuje też do budownictwa industrialnego. Doskonale sprawdza się w połączeniu z budynkami o prostych, geometrycznych konstrukcjach, jak i tych, bardziej finezyjnych np. odwołujących się do folkloru.

Oprócz estetyki ogrodzenia drewniane wyróżnia też trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Przy wyborze dobrej jakości drewna i odpowiedniej impregnacji konstrukcje spełniają swoje funkcje przez lata. Ważne jest przy tym to, by kupować ogrodzenia od sprawdzonych producentów. Przykładowo w naszym Centrum Drewna w Kowarach wykorzystujemy najlepsze gatunki drzew, a pozyskane drewno poddajemy zabiegom, które zwiększają jego wytrzymałość. Dzięki naszej fachowej impregnacji drewno lepiej znosi oddziaływanie wilgoci, zmiennych temperatur, a nawet ognia czy szkodników. Dużym atutem drewnianych ogrodzeń jest także ich naturalność. Drewno to ekologiczny materiał, który nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a ponadto nadaje się do recyklingu.